Co konopie mają wspólnego z Biblią Gutenberga?

Co konopie mają wspólnego z Biblią Gutenberga?

To właśnie na papierze konopnym w 1450 Jan Gutenberg wydał pierwszą wydrukowaną w Europie książkę, którą oczywiście była Biblia.

Konopna łodyga składa się z twardej (wewnętrznej) części oraz oplatającej ją fibry, która przypomina nici, a w dotyku jest miękka. Z twardszej części, tej bardziej drewnianej i łykowatej można wytwarzać bardzo wytrzymały papier. Dużo bardziej trwalszy i lepszy jakościowo od tego uzyskiwanego współcześnie, którego wytwarzanie ma niewyobrażalnie wyniszczające skutki dla naszej planety.

Archeolodzy datują, że najstarszy papier konopny jaki przetrwał do naszych czasów ma mniej więcej 4000 lat. Dokumenty zapisane na konopnym papierze tysiące lat temu są przechowywane w chinskich archiwach i przypominają o świetlanych czasach imperium.

W Europie uprawy konopi ruszyły na szeroką skalę w VIII wieku naszej ery, a ich uprawy spopularyzował Karol I Wielki, który doskonale zdawał sobie sprawę z tego jak wiele pożytku ta roślina może przynieść ludzkości. Papier konopny był wtedy wykorzystywany przede wszystkim przez katolickich mnichów, którzy ręcznie kopiowali święte pisma.

Zostaw odpowiedź

Wszystkie pola są wymagane

Nazwa:
E-mail: (nie zostanie opublikowany)
Komentarz:
Typ kodu