pierwsze oznaki Alzhaimera

11 wskazówek - jak rozpoznać Alzheimera?

Jak rozpoznać pierwsze oznaki Alzheimera?

Zwróć uwagę na drobiazgi

Pierwsze symptomy choroby bardzo łatwo jest przeoczyć. Bliscy często przypisują je objawom starzenia się albo depresji, a zapominanie nazwisk, przejęzyczenia, dezorientacja zdarza się przecież każdemu.

Jeśli szybko rozpoznamy chorobę, możemy podjąć działania, by spowolnić, czy zahamować jej rozwój i powstrzymać utratę komórek nerwowych.

Jeśli u siebie lub u swoich bliskich zauważasz poniższe objawy - działaj!

1. Problemy z pamięcią krótkotrwałą

Każdemu i każdej z nas zdarza się nie pamiętać co działo się w ostatni weekend, albo co robiliśmy czy jedliśmy wczoraj. Jeśli zdarza się to bardzo często należy mieć na to zwiększoną uważność. Tego typu problemom w powiązaniu z chorobą Alzheimera towarzyszy bardzo często przeniesienie środka ciężkości i uwagi na odległą przeszłość. Osoba chora nie potrafi opowiedzieć o niedawnych wydarzeniach, ale bardzo chętnie wspomina przeszłe i mocno się na nich skupia. Poważnym alarmem jest są trudności z określeniem daty, czy pory dnia.

2. Problemy z wysławianiem się, doborem słów, błędy w pisaniu

Zapominanie nazw przedmiotów (np. nóż – to coś do krojenia) to również coś, co zdarza się nam wszystkim. Osoby, u których rozwija się choroba zaczynają mieć problemy tego typu na porządku dziennym – zapominają również coraz częściej jak poprawnie zapisywać słowa.

3. Problemy z wykonywaniem codziennych czynności

Problemem w tym przypadku staje się przygotowanie posiłków czy robienie zakupów. Proces przygotowania czegoś staje się trudniejszy, ponieważ osoba chora nie potrafi sobie przypomnieć kolejności działań i tego, co właściwie powinna teraz zrobić i co już zrobiła. Częściej zdarzają się również takie sytuacje jak zostawianie włączonego żelazka, zostawienie garnków na włączonym gazie, zostawienie odkręconej wody w łazience. Zdarza się również, że osoba, u której zaczyna się rozwijać choroba nie potrafi ocenić jak powinna się ubrać i robi to nieadekwatnie do pory roku i temperatury.

4. Zaburzenia orientacji

Osoby z chorobą Alzheimera często gubią się na własnej ulicy, na dobrze znanym osiedlu. Mają problem z powrotem do domu, nie rozpoznają dobrze znanych miejsc. Czasami wychodzą z domu i tracą poczucie czasu, wędrując godzinami bez celu.

5. Zmienność nastroju

Charakterystyczne dla choroby Alzheimera jest skrajna zmienność nastroju bez widocznego powodu, np. z płaczliwego nastroju gwałtowne przechodzenie do stanu euforii lub z głębokiej zadumy popadanie w złość.

6. Gubienie przedmiotów

Permanentne szukanie przedmiotów np. kluczy, czy portfela, chowanie rzeczy codziennego użytku w nietypowych miejscach, np. w lodówce, czy natychmiastowe zapominanie gdzie położyło się dany przedmiot - to również oznaki tego, że w naszych mózgach mogą zachodzić procesy degeneracji komórek.

7. Brak umiejętności oceny temperatury

W tym wypadku nie chodzi tylko o to, co opisywaliśmy już wcześniej, czyli o temperaturę powietrza i dopasowanie sposobu ubrania się. Osoba, którą zaczyna dotykać choroba Alzheimera nie jest w stanie ocenić np. Temperatury wody albo jedzenia. Może to skutkować takimi skrajnymi sytuacjami jak poparzenia albo odmrożenia. Osoby chore są w stanie wykąpać się w lodowatej wodzie, lub wypić szklankę wrzątku.

8. Trudności z liczeniem, z wykonaniem prostych rachunków

Trudności zaczynają sprawiać najprostsze czynności takie jak na przykład odejmowanie w pamięci. Osoby chore mają też kłopot z określeniem wartości pieniądza. Zdarza się, że wyrzucają banknoty do kosza na śmieci albo kupują za dużo, niewspółmiernie do tego ile potrzebują.

9. Dziwne zachowania

Podejrzliwość, lękliwość, apatyczność. Kiedy takie zachowania pojawiają się nagle i są nietypowe dla danej osoby i jej charakteru, należy bardzo uważnie się im przyjrzeć.

10. Urojenia

Choroba Alzheimera jest bardzo trudna dla osób bliskich chorym. Bardzo często zdarzają się oskarżenia wysnuwane w kierunku członków rodziny i przyjaciół o kradzieże przedmiotów czy pieniędzy, oskarżenia o porywanie, przetrzymywanie czy zmuszanie do czegoś, czyli o czyny, które nie mają pokrycia w rzeczywistych wydarzeniach.

11. Zaburzenia odżywiania

Bywa, że chory traci apetyt, je mniejsze porcje. Albo wręcz odwrotnie - przejada się. Jedzenie dziwnych rzeczy jak na przykład podjadanie karmy dla zwierząt albo rzeczy znalezionych na ulicy.

----

Jeśli u kogoś bliskiego rozpoznajesz powyższe zachowania, które mocno kontrastują ze standardowym zachowaniem danej osoby – nie czekaj na potwierdzenie w postaci pogorszenia stanu chorobowego. 
Najlepiej jak najszybciej udać się do neurologa i sprawdzić jaka będzie jego diagnoza.

Pamiętaj, że im wcześniej włączone zostanie wspomaganie konopne w leczeniu Alzheimera, tym bardziej prawdopodobne będzie zahamowanie choroby. 

Sprawdź w pozostałych wpisach na blogu, jakie korzyści dla osób z chorobą Alzheimera niesie olejek CBD.