papier konopny Biblia Gutenberga

Co łączy konopie i Biblię Gutenberga?

Od jak dawna stosowany jest papier konopny?

Papier konopny aktualnie bardzo zyskuje na popularności, ze względu na to, że jest produktem bardzo trwałym o najwyższej jakości i przede wszystkim surowiec potrzebny do jego produkcji jest łatwo pozyskiwalny z szybko rosnącej rośliny konopi siewnych. Przerzucenie się na produkcję papieru z konopi, zamiast z drzew, mogłoby być odpowiedzią na aktualny problem masowych wycinek.


To właśnie na papierze konopnym w 1450 Jan Gutenberg wydał pierwszą wydrukowaną w Europie książkę, którą była Biblia.
Papier konopny nie jest jednak nowinką, a Gutenberg nie wykorzystał go jako pierwszy.

Od jak dawna ludzkość zna papier konopny?

Archeolodzy datują, że najstarszy papier konopny jaki przetrwał do naszych czasów ma mniej więcej 4000 lat. Dokumenty zapisane na konopnym papierze tysiące lat temu są przechowywane w chińskich archiwach i przypominają o świetlanych czasach imperium.

W Europie uprawy konopi ruszyły na szeroką skalę w VIII wieku naszej ery, a ich uprawy spopularyzował Karol I Wielki, który doskonale zdawał sobie sprawę z tego jak wiele pożytku ta roślina może przynieść ludzkości. Papier konopny był wtedy wykorzystywany przede wszystkim przez katolickich mnichów, którzy ręcznie kopiowali święte pisma.

Z której części konopi siewnych produkowany jest konopny papier?

Konopna łodyga składa się z twardej (wewnętrznej) części oraz oplatającej ją fibry, która przypomina nici, a w dotyku jest miękka. Z twardszej części, tej bardziej drewnianej i łykowatej można wytwarzać bardzo wytrzymały papier. Dużo bardziej trwalszy i lepszy jakościowo od tego uzyskiwanego współcześnie, którego wytwarzanie ma niewyobrażalnie wyniszczające skutki dla naszej planety.