Mit marihuany. Jak zrozumieć konopie?

Mit marihuany. Jak zrozumieć konopie?

Mit marihuany. Jak zrozumieć konopie?

Większość osób kiedy słyszy o konopiach, czy o marihuanie kojarzy to jednoznacznie z używką dającą efekt odurzający, czyli tak zwanego haja. Niewiele osób ma świadomość tego, że za efekt odurzenia i uzależnienia odpowiedzialna jest substancja THC. Najczęściej kojarzymy też tylko jeden gatunek konopi, czyli konopie indyjskie. Popularnie nazywane marihuaną. Konopia posiada bardzo wiele odmian, rodzajów i gatunków. Koncentracja na tylko jednym gatunku i szerzenie informacji na jego temat przynosi wiele szkody przede wszystkim chorym, którzy mogliby wykorzystać potencjał leczniczy innych gatunków, a tymczasem boją się, że robią coś nielegalnego powiązanego z narkotykami.

Tak jak było wspomniane wcześniej THC jest to substancja odurzająca. Bardzo często wykorzystywana jest w różnego rodzaju terapiach i jest jednoznacznie kojarzona z tak zwaną medyczną marihuaną. Natomiast substancja nieodurzająca i silnie wspomagająca leczenie, regenerację komórek to CBD, o którym robi się coraz głośniej w świecie nauki, jako że właśnie ta substancja nabiera kluczowego znaczenia w leczeniu takich chorób jak nowotwory, stwardnienie rozsiane, Azlheimer, Parkinson, choroby układu immunologicznego, choroby psychiczne, choroby skóry i wiele innych.

Medyczna marihuana to w gruncie rzeczy połączenie tych dwóch substancji. Wiele badań wskazuje również, że THC nie jest bezpieczne w przypadku osób, u których może dojść do pogłębienia stanów psychotycznych.

Poszerzanie "konopnej świadomości" należy zacząć od zrozumienia, że konopie występują w bardzo różnych formach.

Rodzaje konopi możemy podzielić na trzy grupy:


1. Dziko rosnące konopie
Mają niską zawartość włókna, a zawartość THC wynosi do 1 % . Takie odmiany występują w Azji, w Europie Środkowej oraz na Bałkanach. Dojrzałe nasiona mają ciemny kolor i mają wzorzystą mozaikę.
2. Konopie psychoaktywne
Również zawierają małą ilość włókna,a zawartość THC sięga do 8 %. Takie konopie mają duże zagęszczenie liści pokrytych maleńkimi włoskami. Takie konopie mają intensywny zapach i są bogatym źródłem żywicy. Te rośliny występują w Azji i Ameryce Środkowej. W Europie nie występują w warunkach naturalnych.
3. Konopie zwyczajne
Dzielimy je na: północne, pośrednie i południowe. Wobec dużego bogactwa odmian, trudno o jedną charakterystykę. Zazwyczaj mają dość dużą ilość włókna i znaczne różnice zawartości THC.

Do konopi zwyczajnych południowych zaliczane są konopie siewne inaczej nazywane konopiami włóknistymi albo przemysłowymi. To właśnie one są bogate w substancję CBD. Uprawy tego typu konopi są dozwolone w Polsce. Produkuje się je w celu przetworzenia włókna zawartego w łodydze na papier, wysokiej jakości tkaniny, materiały budowlane, biodegradowalny plastik, biodegradowalne oleje napędowe. Nasiona wykorzystywane są do produkcji siemienia konopnego oraz wysokiej jakości oleju spożywczego, który jest najbogatszym w świecie roślin źródłem kwasów Omega 6 i 9. Konopie były wykorzystywane przez wieki do produkcji wysokiej jakości lin, żywności, odzieży i różnego typu materiałów budulcowych. Współcześnie mamy poczucie, że produkty uzyskiwane z konopi przemysłowej to kontrowersyjna nowość. Nic bardziej mylnego. Dla wielu naszych przodków konopie były podstawą do zapewnienia gospodarczego dobrobytu. Dopiero ustawy wprowadzone w USA sprawiły, że kilkadziesiąt lat temu konopie stały się wrogiem numer jeden. Oficjalnie ze względu na swoją psychokatywność, ale prawdziwie zagrażały przede wszystkim potentatom inwestującym w wydobycie ropy oraz produkującym papier pozyskiwany z drewna. Konopia i jej prawdziwe znaczenie i zrozumienie jej roli w eko przemyśle powraca do naszej świadomości jako źródło naturalnego surowca mogącego mieć ogromny wpływ na zamianę toksycznych produktów na takie, które z łatwością można wytworzyć z tej niezwykłej rośliny.

Obecnie kontrolę nad uprawami konopnymi w Polsce sprawuje - Instytut Włókien Naturalnych w Poznaniu, który sam prowadzi własne uprawy oraz selekcjonuje nasiona konopne. W 1994 r. Instytut Katalyse w Köln potwierdził, że zażywanie różnego typu produktów spożywczych z konopi siewnej, nie powoduje żadnego działania psychoaktywnego. Ilość zawartego w tego rodzaju odmianie THC przenikająca do osocza krwi jest niewystarczająca aby wywołać działanie psychoaktywne.

Istnieją także różnice wizualne pomiędzy gatunkami konopi.

Konopie indyjskie to niższy i gęstszy krzaczek, którego liście są szersze i grubsze. Konopia siewna/włóknista/przemysłowa to rodzaj, który charakteryzują wąskie i długie liście.

Stosowanie produktów z konopi siewnych, zawierających różne stężenia substancji CBD jest całkowicie legalne w Polsce od stycznia 2015 roku. Niestety społeczeństwo nadal nie wie, że ma pod ręką coś, co bez efektów ubocznych i w naturalny sposób może wpłynąć na poprawę zdrowia.

Nadal największe wyzwanie stanowi blokada informacyjna nakładana na społeczeństwo.